İZMİR USUİ REİKİ

"Rei "her yerde varolan", ki "ruhsal yaşam enerjisi" anlamına gelir. Japonya kaynaklı, evrenle bütünleşerek ruhsal ve fiziksel sağlığı bulmayı amaçlar. Sözcük anlamı Japonca'da ''Evrensel Yaşam Enerjisi'' anlamına gelmektedir. Öğrenilmesi çok kolaydır ve herkes uygulayabilir."

Reiki enerjisinin hiçbir yan etkisi yoktur. Zamanla unutulmaz ve etkisi kaybolmaz. Birçok hastalıkta tıbbi tedaviyi tamamlar:

*Zihinsel ve bedensel gerginliklerden kurtulmayı sağlar.

*İlaçların yan etkisini azaltır.

*Yorgunlukları giderir.

*Bağımlıklardan kurtulmaya yardım eder.

*Pozitif enerjiyi arttırma ve kişisel gelişim anlamında önemli pozitif etkiler sağlar.

Bir şifa tekniği olarak sunulmaya başlaması, 19.yüzyıl sonu ve 20.yüzyıl başında yaşayan Dr. Mikao Usui tarafından gerçekleştirilmiştir. Söz konusu olan tekniği geliştirmesini sağlayan enerjinin Kurama Dağı’ndaki inzivası sırasında kendisine geldiği hakkındaki bilgi, ölümünden sonra dikilen anıtta yer alan yazıtta bulunabilir. Japonya’da başta Tokyo olmak üzere farklı bölgelerde klinikler kurmuş ve bu şifa yöntemini hem uygulamış hem de çok sayıda kişiye öğretmiştir.

Ruhsal bir çalışma olmasına rağmen dogmatik bir kavram değildir. Herhangi bir dine ya da inanca bağlı olarak uygulanan bir teknik değildir. Öğreten kişi tarafından kolayca aktarılabilir, çok uzun süren uygulamalar yapılması gerekmez. Öğrencinin eğitim seviyesi, yetenekleri ya da entelektüel kapasitesi önemli değildir. Yani herkes tarafından kolay bir şekilde öğrenilebilir, ömür boyunca kendisi ve diğer kişiler için uygulanabilen güçlü bir ruhsal deneyim olarak kabul edilebilir.

Tamamlayıcı bir yöntem olarak kabul edilmelidir. Yani tek başına değil, medikal tıp teknikleri ve diğer doğal yöntemlerle birlikte uygulanması tavsiye edilmektedir. Bu nedenle alternatif tıp yöntemlerinden birisi olarak kabul edilemez. O yöntemlerle birlikte uygulandığında etkilerini artırır ve olumsuz yan etkilerin ortadan kalkmasını sağlar.

Reiki denince herkesin ilk aklına gelen Usui Reiki'dir, ve yanlızca Reiki olarak tanınır, en yaygın olarak kullanılan Reiki orijinli enerji sistemi budur ve bütün enerji sistemlerinin temelini teşkil eder. Reiki, Reiki uygulayan kisinin ellerinden rahatsızlığı olan kişiye gönderilen, iyileştirici, şifa verici bir enerji çeşididir. Tatlı, ılımlı, yumuşak, şefkatli ve bir o kadarda emniyetli, güvenilir ve tehlikesizdir. Vücut içinde bulunan enerji akışını düzenlemek ve böylece bedenin kendisine şifa vermesini sağlamak Reikinin başlıca görevidir. Organları ve iç salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlayıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici, hastalıkları başlangıcından itibaren tedavi edici, ağrıları azaltıcı, vücuttaki toksin maddeleri temizleyici bir uygulamadır. Kişilerin korku ve endişelerini, depresyonu, üzüntüyü yok eder, uygulanan da pozitif düşünceler oluşturur. Fiziksel veya ruhsal acıları, stres ve gerginliği geçirmek, kişiye ihtiyacı olan şifayı temin etmek reikinin görevidir. Reiki ulu kaynaktan gelen canlandırıcı, şifa verici her yerde mevcut olan yasam enerjisinin doğru ve etkili bir şekilde rahatsız olan kişiye aktarılmasını sağlar. 
 
Reiki insan vücudundan geçerken özellikle ihtiyacı olan bölgelere şifa verir. İnsan vücudu parça parça değildir, bütün organlar birbirine bağli olarak çalışır, o nedenle reiki verirken bütün vücuda verilmelidir. Ama reiki vücutta ona nerede ihtiyaç var ise o kısımda daha etkili çalışır, omuzları ağrıyan bir kisinin vücuduna reiki verildiği zaman, enerji omuzlarda daha çok yoğunlaşır. Reiki ellerin bedenin üstüne konularak veya uzaktan kendine ya da başkalarına enerji aktarılması ile kullanılır. Ellerinizle dokunarak veya uzaktan kendinizi veya başkalarını iyileştirmenizi sağlar. Reiki veren kisi genellikle baş bölgesinden, beyin, hipofiz bezi, beyincik üzerinden, karın bölgesinden, ayaklar ve dizlerden yoğun olarak reiki enerjisi gönderir. Her insanın içinde yaşamını kontrol eden enerji mevcuttur, önemli olan bu enerjiyi en doğru şekilde kullanabilmektir, bu başarıldığı takdirde ruhsal veya fiziksel rahatsızlıklar daha kolay tedavi edilebilir. 
 
Reiki her zaman cok emniyetlidir, kisiye hicbir zarar vermez, rahatsizligi olan kisi ihtiyaci kadar olan enerjiyi, vucudunun ihtiyaci olan bolgelerine alir. Reiki her zaman en dogru bicimde yardimci olur, uygulanan insanin ihtiyacina gore yarar saglar. Reiki uygulayicisi bu guclu enerjiye yanlizca kanal olur. Uygulanan kisiden, uygulayana kotu bir enerjinin gecmesi mevzubahis degildir. Reiki sırasında kendi yaşam enerjinizi kullanmazsınız yani reiki şifacının enerjisini kullanmaz . Ulu kaynaktan gelen enerji sizin tarafinizdan uygulanana akar.
 
Reiki tek başına bir tedavi değil, tamamlayıcı bir yontemdir, alternatif tıp yontemi değildir, tibbi mudahalelerin yerine gecmez. Tıp tedavilerinin olumsuz yan etkilerini azaltir, tedavinin olumlu sonuclarının gelismesine yardimci olur. Psikolojik sıkıntıların pek cok fiziksel hastalığın nedeni olduğu artik bilinmektedir, enerji kanallarımızda bu sıkıntılar sonucu meydana gelen tıkanıklıkların acılmasını saglayan stresi azaltan, rahatlama saglayan reiki, hastaliklarin ortadan kalkmasına yardım eder. Sifa icin kullanılan butun sistemlerle uyumludur, birlikte calısır, iyilesme etkisini artırır, hızlandırır 
 
Reiki 1.Aşama Eğitimi
 
1. derece eğitiminde; Reiki’nin tanımı, Reiki’nin tarihçesi, Reiki’nin çalışma mekanizması anlatılır. Reiki eğitim dereceleri hakkında bilgi verilir. Reiki’nin 5 prensibi anlatılır. Uygun Reiki ortamı, kişinin kendisine ve başkasına Reiki’yi nasıl uygulayacağı teorik ve pratik çalışmalarla açıklanır. Temel çakra bilgileri verilir. Çakralarda nasıl enerji şifası yapılabileceği ve çakralarda enerji dengelemeleri gösterilir. Günlük hayatta Reiki’nin kullanım alanları ile ilgili bilgiler verilir. Konulara ilişkin meditasyonlar yaptırılır.
 
1. derece eğitimi öncelikle fiziksel şifayı hedefler. Kişinin kendi ve çevresindekilere fiziksel şifa uygulayabileceği temel el tutuş pozisyonları gösterilir. Aslında uyumlama süreci ile sadece fiziksel değil, zihinsel ve ruhsal düzeyde de şifa başlamış olur. Kişinin farkındalığı, sezgileri bu aşamada belirginleşmeye ve artmaya başlar. Kişinin kendini yeniden tanıdığı ve kendini sevmeyi tekrar hatırladığı bir süreçtir bu.
 
Uyumlama ile gelinen titreşim seviyesi; kişinin sevgi, şefkat, hoşgörü ve güveni tekrar hatırlamasına olanak sağlar. 1. derece eğitimi, uyumlamanın huzuru ve heyecanı ile sevgiye tekrar merhaba dediğimiz bir şifa yolculuğudur.
 
Reiki 2.Aşama Eğitimi
 
Geleneksel Usui Reikide,2.derece ''Oku-Den '' ya da '' Derin Bilgi ''olarak adlandırılır.Özellikle süptil bedenlerde etki gösterir ve psişik bir açılmayı da beraberinde getirir.Sezgi ve Şifa yeteneğiniz oldukça gelişir.Bu aşamada Reikinin 3 büyük kutsal sembolüne ve bunların mantralarına inisiye edilirsiniz.Bu sembollerle zaman ve mekana bağlı kalmadan uzaktan tedavi ile birlikte,mental şifayı da öğrenir ve uygularsınız.Bilinçaltınızda kalmış ve sizi geride tutan,negatifte kalmanızı sağlayan olumsuz düşünce ,inanç ve kalıplarınızı,yeni-yapıcı-olumlu ve sizi serbest bırakan davranış şekillerine dönüştürebilirsiniz.İkinci Dereceye inisiye edilen kişi,hayatının ve içinde bulunduğu şartların hakiminin kendisi olduğu idrakine varır ve bunları görüp şifalandırabilme yeteneğine sahip olur.Tam bir tekamül sürecidir.Geçmişten gelen duygusal ve zihinsel yaralar iyileştirilir.Yeni başlangıçlar,yeni farkındalıklar ve eski ile yüzleşmeler söz konusudur... 
 
3-A AŞAMASI (MASTER PRACTİONNER-USTA UYGULAYICI) :
 
2.Aşamadan en az 6 ay-1 yıl sonra , öğrenci tarafından talep edilebilir, ancak Öğretmenin onayı ve 
 
görüş birliği gereklidir.
 
Ustalık Sembolü verilir.İnisiyasyonu yapılır.
 
Ruhsal Beden Şifasıdır.Farkındalık yolunda ve sezgilerde büyük açılımlar olur.
 
Master çalışmaları verilir , Eğitmenlik yolundaki son basamaktır.
 
3-B AŞAMASI ( MASTER-TEACHER / USTA EĞİTMEN )
 
3 A Aşamasından en az 6 ay -1 yıl sonra Öğretmen tarafından Öğrenciye önerilebilir.İnisiyasyonu 
 
vardır.
 
Her derecedeki öğrenciyi İnisiye edebilme , Reiki Seminerlerini verebilme , Grup koordinasyonunu 
 
sağlayabilme ve en önemlisi de artık hayatının her anında Reiki’yi yaşayabilme ve kendisini buna adayabilme söz konusudur.